Poduszka ortopedyczna dla niemowląt

W przypadku bardzo małych dzieci odpowiedni profil poduszki jest szczególnie ważny. Nie tylko ze względu na jakość snu, ale też - co jeszcze ważniejsze - w kontekście formowania odpowiedniego kształtu główki. W wieku niemowlęcym kości czaszki wciąż są jeszcze bardzo miękkie, a co za tym idzie bardzo podatne na odkształcenia i deformacje. Łatwość, z jaką czaszki niemowlaków poddają się naciskowi w czasie leżenia spędza sen w powiek wiele matek, ale na szczęście deformacjom można zaradzić i całkowicie je zniwelować, jeśli tylko nie zbagatelizujemy problemu i zadziałamy odpowiednio wcześnie. Nieodzowna do tego jest wysokojakościowa poduszka ortopedyczna dla niemowląt.

Maleństwa są szczególnie narażone na odkształcenia czaszki. Najpowszechniejszym jest plagiocefalia, czyli skośne odkształcenie tyłu głowy, ale pediatrzy alarmują także o wzrastającym odsetku przypadków brachycefalii (polegającej na spłaszczeniu tyłu głowy, skutkującym nienaturalnym poszerzeniem twarzy) czy dolichocefalii (zwanej długogłowiem; przejawia się spłaszczeniem boków głowy oraz zwężeniem twarzy). Co jest przyczyną tego rodzaju zaburzeń? Wpływ może mieć także sam poród (przejście między kośćmi miednicy matki powoduje wydłużenie czaszki) oraz stosowanie bujaków czy fotelików dziecięcych, jednak w większości przypadków winne jest uporczywe układanie dziecka w tej samej pozycji. Rodzice najczęściej pilnują, aby dziecko leżało i spało na plecach - ta pozycja jest najbardziej pożądana w kontekście zapobiegania zespołowi śmierci łóżeczkowej, ale jej negatywnym skutkiem są właśnie zmiany w kształcie i proporcjach czaszki. Stały, punktowy nacisk główki na podłoże lub niewyprofilowaną poduszkę sprawia, że plastyczne kości czaszki ulegają odkształceniu i spłaszczeniu. W efekcie główka dziecka traci symetrię. W związku ze zmianami proporcji głowy, również układ i rysy twarzy mogą ulec nieestetycznym przeobrażeniom. Czaszka dziecka zachowuje plastyczność przez długi czas po porodzie, ale krytyczne są pierwsze trzy miesiące życia. Po utwardzeniu się czaszki deformacja będzie już nieodwracalna, dlatego tak istotna jest zdecydowana reakcja w momencie, kiedy główkę można jeszcze formować.

Deformacjom można przeciwdziałać w bardzo prosty i efektywny sposób - wystarczy poduszka ortopedyczna dla niemowląt. Miękka, wygodna i specjalistycznie wyprofilowana, pozwoli na powrót nadać dziecięcej czaszce właściwy kształt, tym samym pozwalając uniknąć wielu nieprzyjemności i problemów w dorosłym życiu. Nie należy obawiać się możliwości wystąpienia alergii czy podrażnień - jako wyroby medyczne, poduszki przechodzą wiele surowych testów jakościowych, których celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa zdrowia i życia maluszków. Dzięki zastosowaniu piankowych, niealergicznych i całkowicie bezpiecznych dla niemowlaka tworzyw, poduszka ortopedyczna pozwoli na zmniejszenie nacisku. Specjalne wgłębienie na główkę oraz podparcie karku pomagają skorygować nieprawidłowości, zapewniając dziecku możliwość optymalnego rozwoju i zdrowy, spokojny sen. Jednocześnie nie usztywnia główki ani nie ogranicza możliwości ruchowych.

Oczywiście lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego o możliwości wystąpienia odkształceń warto pomyśleć wcześniej. Poduszka ortopedyczna dla niemowląt może służyć także prewencyjnie, od pierwszych dni malca dbając o zachowanie właściwego kształtu główki. Dzięki temu rodzice unikną stresu związanego z niwelowaniem deformacji oraz bezsennych nocy spędzonych na zmienianiu pozycji dziecka.